Hodinky CLOCKODILE najdete i ve Vašem hodinářství.

Jak děti naučit čas?

 

Rodiče často zastávají názor, že dětem nemá smysl kupovat hodinky, dokud neznají hodiny. A teď ruku na srdce. Jak lépe se naučit čas než se svými prvními hodinkami na zápěstí? Pokud už máte pro dítě hodinky koupené nebo připravené jiné přehledné hodiny, na kterých mu budete moci vše ukázat, máme pro vás pár tipů, jak děti naučit čas číst.

Učení všeho druhu může být zdlouhavé a náročné jak pro dítě, tak pro rodiče. V první řadě proto doporučujeme zachovat trpělivost a dát dítěti dostatečný čas na to, aby systém hodin pochopilo. Každé dítě je jiné - jedno může pochopit hodiny za den, druhý za několik týdnů a některé na to zkrátka ještě není zralé. Ačkoliv se vše škole běžně učí hodiny až kolem třetí třídy, my v CLOCKODILE nevidíme důvod, proč dítě nenaučit hodiny, jakmile už umí potřebná čísla. Dáte mu tím možnost být samostatnější a zodpovědnější za plánování svého dne. Uvidíte, že z toho bude mít radost a vám to pomůže ve vzájemné komunikaci.

Děti se mohou naučit číst čas několika různými způsoby a my doporučujeme začít s klasickými analogovými hodinami. Zde jsou některé základní tipy a pokud Vám to pomůže, můžete si pro trénink s dítětem vytisknout naše Výukové listy.

 

1. Popište spolu číselník hodin:

Ukažte dětem, jak vypadá hodinový ciferník a vysvětlete jim, že na něm najdou čísla od 1 do 12.

 

2. Objasněte rozdíl mezi hodinami a minutami:

Dětem vysvětlete, že hodiny jsou větší jednotkou času, zatímco minuty jsou menší jednotkou času. Když děti pochopí tento rozdíl, ukažte jim na číselníku hodin, kde mají tato čísla hledat. Hodinky a hodiny CLOCKODILE je mají přehledně po obvodu číselníku.

 

 

3. Kolik minut má 1 hodina:

Vysvětlete dětem, že zatímco velká čísla 1-12 znamenají hodiny, čísla 0-60 jsou minuty. Pro děti bude možná složité pochopit neobvyklý číselný rozptyl, ale opakujte jim tyto údaje a ukazujte jim je na číselníku, dokud si nebudete jistí, že jim rozumí. Pomoct Vám můžou Výukové listy.

 

4. Zapojte ručičky:

Ukažte jim, jak se ručičky pohybují, která je hodinová a která minutové a jak se čas čte na ciferníku. Buďte kreativní – kreslete, vybarvujte, vystřihujte, ať děti učení baví.

 

 

5. Trénujte:

Děti se nejlépe naučí čas trénováním a praktikováním. Ptejte se jich v průběhu dne, kolik je hodin. Hrajte s nimi hry, při kterých budou zakreslovat ručičky do číselníku nebo z Vámi nakreslených ručiček čas odečítat. Trénujte časy, které jsou pro děti důležité – v kolik vstávají, v kolik chodí spát, v kolik je oběd, v kolik začíná jejich oblíbená pohádka. Časem se děti naučí číst čas samy a bez pomoci.

 

 

Je důležité nevzdávat se a trpělivě dětem vysvětlovat, jak se čte čas. Každé dítě se učí jinak a má své vlastní tempo na pochopení této dovednosti. Pokud budete děti podporovat a trénovat s nimi pravidelně, naučí se čas číst rychleji a snadněji. Znát čas jim pomůže v každodenních aktivitách – ve škole, při chození na kroužky či při dojíždění. Sami uvidíte, kolik nových věcí dítě díky svým novým hodinkám zvládne.

 

HODINKY CLOCKODILE → 

NÁSTĚNNÉ HODINY CLOCKODILE → 

JAK VYBRAT DĚTSKÉ HODINKY →